Pravou šlehačku a kvalitní suroviny v zákuscích jen tak nenahradíte. Chuť bude prostě jiná. O tom, že poctivé rakvičky, větrníky a indiánky hledají i tuzemští zákazníci, nemůže být pochyb. Přečtěte si zajímavý článek o situaci na poli českých zákusků!
Pravou šlehačku a kvalitní suroviny v zákuscích jen tak nenahradíte. Chuť bude prostě jiná. O tom, že poctivé rakvičky, větrníky a indiánky hledají i tuzemští zákazníci, nemůže být pochyb. Přečtěte si zajímavý článek o situaci na poli českých zákusků!
Článek vyšel 5. srpna 2010 v MF Dnes a my jej pro vás přinášíme v nezkrácené podobě:
Chcete dobrý dort? Ptejte se po pravé šlehačce
Jdete na návštěvu a chcete přinést pár dortů? Supermarketům se raději vyhněte, prodávají sice levné, ale ne moc kvalitní zboží. Zajděte do klasické cukrárny. Máte tak jistější, že koupíte dobrý zákusek.
Jak poznáte kvalitní cukrárnu? „Mají tam zájem o zákazníky, čisto, upravené prostředí, zákusek nedostanete na otřískaném talířku," říká cukrářský mistr Lukáš Skála, zástupce šéfcukráře z hotelu InterContinental v Praze.
Zároveň by mělo být samozřejmé, že pracují s kvalitními a čerstvými surovinami. To znamená s opravdovým máslem, šlehačkou, čokoládou, vajíčky, ovocem. Pak ale musíte počítat s tím, že za jeden kousek dortu dáte přes dvacet korun. Vyjma menších zákusků, jako jsou koňakové špičky, věnečky nebo rakvičky, ty se dají i kvalitní pořídit levněji.
„Abyste mohli prodávat kvalitu, to znamená dorty z prvotřídních surovin, museli by si zákazníky připlatit, což se jim velmi často nechce," vysvětluje cukrář. „Mají zájem hlavně o velikost zákusků a na kvalitu se už tak nedívají," dodává Skála, vítěz stříbrné medaile z Gastronomické olympiády.
Proto v chladících vitrínách a na pultech českých cukráren nejčastěji narazíte na laciné kousky ze sériové výroby, vyráběné hromadně z méně kvalitních surovin.
Umělá šlehačka je pro cukráře pohodlnější
„Při práci je jednodušší používat rostlinnou směs, ze které se, ´umělá šlehačka´ vyrábí. Snese totiž například vyšší teploty, má delší trvanlivost a je levnější," říká Lukáš Skála a vysvětluje tím trend dnešní doby, kdy v minimu cukráren koupíte harlekýn s opravdovou šlehačkou. Na hotovém výrobku je daleko chutnější ta pravá, živočišná. Takže, když vám vaše oblíbená rakvička se šlehačkou divně chutná, zeptejte se cukráře, z jakých surovin ji vytvořil.
„Když totiž porovnáte dorty dělané ze směsi a klasicky vyráběný dort, poznáte rozdíl," dodává Ivana Hubená. „I když teď v létě se také musíme přizpůsobit počasí a někdy při vysokých teplotách třeba šlehačku částečně namixujeme s rostlinnou, abychom nemuseli používat ztužovače, které mají pachuť," říká Ivana Hubená z Cukrárny u Michala v pražském Podolí.
Větrník stále v kurzu
Tiramisu, cheescake, creme brule, čokoládová pěna, panacota, medovník. České cukrárny a kavárny se předhánějí a snaží se nabízet moderní „mezinárodní" dobroty. Přitom nejžádanějšími zákusky v českých cukrárnách jsou větrníky, rakvičky a laskonky, stíhají je žloutkové řezy, kokosky a kremrole. Velmi oblíbený je třeba i harlekýn (čokoládový korpus s bílou a čokoládovou šlehačkou) nebo havana dort (kombinace čokoládového korpusu, čokoládové šlehačky a banánu).
To potvrzují i návštěvníci cukráren. „Dáváme přednost české klasice, tiramisu si rádi dáme v Itálii, protože chutná opravdu jinak než varianta v cukrárně u nás na náměstí," zastává se rakviček zákaznice Jana Šestáková z Benešova.
„U větrníku zájem způsobuje asi zvláštní chuť šlehačky smíchané s karamelem a rakvičky jsou zřejmě nostalgie," myslí si Ivana Hubená. „Málokdy se stane, že by nám nějaké zbyly. I když přes léto je pro nás hubené období, kdy ženy drží diety a muži proto nesmějí domů kupovat dorty, tak jen občas tajně nějaké sní tady u nás," usmívá se žena, která vede oblíbenou pražskou cukrárnu už 15 let.
Nostalgii zákazníků a snahu najít staré dobré chutě potvrzují i repliky oblíbených cukráren, které vyrábějí dorty podle osvědčených prvorepublikových receptů. Třeba U Myšáka v pražské Vodičkově ulici největší úspěch slaví s karamelovým pohárem Myšák podle více než 70 let starého receptu a nedávno otevřená kavárna a čítárna Noiva v Českém Těšíně (původní název z 30. let Avion má už registrovaný jiná kavárna) chystá například tradiční perníkový štrúdl.
„Pokud bych si chtěl pochutnat na dortu, zašel bych si v Praze do kavárny Savoy, kde si dělají čokoládové bonbony i dorty sami. V Brně doporučuji poctivou cukrařinu hotelu International." Říká Lukáš Skála, zástupce šéfkuchaře hotelu InterContinental v Praze.
Jak poznáte čerstvý zákusek?
- Korpus musí být lehce nadýchaný, na pohled nesmí být oschlý
- Krém nesmí být na řezu propadlý dovnitř
- Poleva musí být lesklá, ne matná, nebo dokonce popraskaná
- V krému nesmějí být žmolky
- Šlehačka nesmí být sražená ani se nesmí na zákusku roztékat
Výrobníky šlehačky v e-shopu Frigomat
Doufáme, že i tímto článkem jsme podpořili Vaši chuť dělat a nabízet kvalitní produkty, protože jak věříme, vše je otázkou kvality.
Proto je již dnes součástí každého správného provozu kvalitní stroj na výrobu čerstvé šlehačky. Šetří nejen náklady a čas, ale hlavně zajišťuje prvotřídní šlehačku.
Prohlédněte si výrobníky čerstvé šlehačky FRIGOMAT KREAM. Jde o výrobníky šlehačky nejvyšší jakosti:
- chladící vana, opláštění i čerpadlo z nerez ocele
- chlazení až do výdejní růžice
- možnost zpracování šlehačky živočišné i rostlinné, do max. tučnosti 49%.
- jednoduché na obsluhu a údržbu
- dlouhá životnost a vysoký nášleh
Tyto výrobníky jsou schopny také kromě čerstvé šlehačky vyrábět i dezerty nebo z předpřipravených směsí tzv. mousse a jiné dobroty.